Виж карта на събитията

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Sofia MENAR Film Festival 2022
14-ото издание на Sofia MENAR Film Festival ще стартира на 14 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
До 30 януари зрителите ще могат да гледат над 40 премиерни игрални, документални и късометражни филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка.
Фестивалът Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival ще бъде открит с палестинския филм „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар. Главните роли са поверени на Муна Хауа и Фирас Насар, отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия.
Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като традиционно включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година и се организира от "Позор".
Пълната програма и информация за филмите ще намерите на www.menarfest.com.
https://www.facebook.com/Sofia-Middle-East-North-Africa-Region-Film-Festival-480693481954904

Филмът „Петя на моята Петя“, посветен на Петя Дубарова, тръгва по кината от 21 януари
„Петя на моята Петя“ е филм за борбата на всяко поколение да бъде себе си със собствените си изразни средства и методи, да защити своите ценности, макар и грешни в очите на другите. Прелиства страници с поезия, отваря незаздравели рани и настоява за отговори. Строи мостове между миналото и настоящето, защото истината има много лица, а историята се повтаря.
Премиерата в кината през 2022 г. е по повод 60-годишнината от рождението на забележителната Петя Дубарова, оставила ярка следа в българската поезия със своя младежки устрем и непримиримост.

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Общински културен институт "Надежда" представя концерт на Симфониета „София“
"Надежда" – концертна зала
Концерт на Симфониета „София“
Диригент – Свилен Симеонов
Солист – Явор Конов (пиано)
В програмата:
Йоханес Брамс – Унгарски танц №5, сол минор
К.Ф.Е. Бах – Концерт за пиано и оркестър №37, до минор
Лудвиг ван Бетовен – Симфония №8, фа мажор
Вход свободен.
Концертът ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, вход с представяне на зелен сертификат.
Адрес на Общински културен институт "Надежда":
бул. "Ломско шосе" №2
тел.: 02 938 61 20
oki_nadejda@abv.bg
http://oki-nadejda.com/

Людмил Ангелов и Симфоничният оркестър на БНР с концерт „Руската зима“
Съдбите им са неразривно свързани, а влиянието върху световната култура е колосално. Все още има спорове за това каква е тайната на невероятната им популярност, защо музиката им е разбираема и близка за всички без изключение – както за професионалисти, така и за любители. Това са безупречно красиви мелодии и пределен емоционален „руски“ стил. Но преди всичко, това е удивителна искреност – качество, което двамата композитори поставят над всичко в изкуството.
https://www.facebook.com/SymphonyOchestraBNR


"Нов симфоничен оркестър" New Symphony Orchestra – дебютни концерти на струнен квартет MOTUS в "Топлоцентрала“
Дебютни концерти на струнен квартет MOTUS в Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”
Първото музикално събитие е на 21 януари от 19.30 часа.
На сцената ще излязат Виктор Тренев (цигулка), Георги Райчев (цигулка), Христо Илиев (виола) и Наума Найман (виолончело).
В програмата:
Фолганг Амадеус Моцарт – Струнен квартет №19, К.465 (“Дисонантен”);
Дмитрий Шостакович – Струнен квартет №8, оп. 110.
Концертите продължават до месец май в Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”.
Проектът „Дебют на струнен квартет Motus” е част от мисията на Нов симфоничен оркестър да дава път и поле за изява на млади и неутвърдени български музиканти, предоставяйки им професионална сцена за изява.
Събитието във фейсбук е на: https://www.facebook.com/events/1243710599456954/?ref=newsfeed