Виж карта на събитията

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Св. мъченик Трифон (Трифоновден)


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Струнен квартет „Филхармоника“
Програма
Волфганг Амадеус Моцарт - Струнен квартет №15 в ре минор, КV 421
Франц Шуберт - Струнен квартет №14 "Смъртта и момичето" в ре минор, D810

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев
Мартин Пантелеев
Солист/и
Веско Пантелеев - Ешкенази
Състав
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Ян Сибелиус - "Финландия" - Симфонична поема оп.26
Хенриете Боснамс - Концертна пиеса за цигулка и оркестър /1934/
Пабло де Сарасате - "Цигански напеви" за цигулка и оркестър оп.20
Любомир Пипков - Симфония №1 (1939-40 г.)

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Вечер на бразилската музика в Общински културен институт „Надежда“
В програмата ще бъдат изпълнени творби от Зекиня Де Абреу, Джилсон Де Лима, Пишингиня, В. Де Мораес, Вилдир Роча, А. Марино, Роберто Карлош. Аранжиментите са дело на Дамян Георгиев.
Билети на касата на Общински културен институт "Надежда".
Концертът ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, вход с представяне на зелен сертификат.

КНЯЗ ИГОР
Времетраене 2:50 Антракти 1
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на руски език, субтитри на български и английски език

Премиера на „Пер Гюнт” от Хенрик Ибсен в театър „София”
Творчески екип:
Превод: Стела Джелепова
Режисьор: Катя Петрова
Участват: Александър Тонев, Ириней Константинов, Йоанна-Изабелла Върбанова, Лора Мутишева, Михаил Милчев, Невена Калудова, Неда Спасова, Николай Върбанов, Николай Димитров, Пламен Манасиев, Елеонора Иванова, Юлиян Рачков, Неделин Найденов. Участват студенти от Нов български университет: Ралица Нейкова, Антон Димитрачков, Марина Хараламбова, Емилия Тончева и Александър Гочев.
„Пер Гюнт“ от Ибсен, е безумна пиеса с крайни до експлозия, до взривяване, до демоничност, състояния на героите. Пиеса за търсене на житейски път, за смисъла на живота, за избора на съдба, за изконната борба на душата.
Пер Гюнт през целия си живот иска да е героят, да побеждава, да е „император с придворни хиляда“. Тролизмът е неговата философия, а тя е свързана с консуматорския възглед за получаване на незабавно удовлетворение на всички потребности и желания, всичко да става тук и сега.
Приспособяването - това вълнува днешния свят.
Пер е герой на модерността. По някакъв начин той прилича на всички тези хора, които се движат по света в днешно време, търсят благополучието и искат да вземат своя дял от богатствата на развитите общества. Самият Пер се обявява за гражданин на света и желае да го управлява.
В нашето глобално, силно материално, хедонистично общество, в което конформизмът и двойният стандарт са взели връх над духовното, ние ежедневно срещаме пер-гюнтовци, тролове, мистици и манипулатори.
В края на живота си Пер Гюнт трябва да отговаря за стореното.

София Квартет
Солист/и
Василий Илисавский
Състав
Квартет „София“
Програма
Йоханес Брамс - Клавирен квинтет, оп. 34, фа минор
Роберт Шуман - Струнен квартет №1 в ла минор, оп.41

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

TOP CAT: НАЧАЛОТО НА МАФИЯТА
Очакват ви щурите приключения на Дон Гато и неговата банда верни приятели!
Билети – на касата на ДК "Искър"
Входът в ДК "Искър" за лица над 18 години е срещу представен валиден документ за ваксинация, преболедуване или изследване.
Всички прояви се провеждат при строго спазване на противоепидемичните мерки.

МЕЧО ПУХ
Камерна зала
Изпълнява са на български език
Детски спектакъл с много настроение и усмивки, забавни приключения на Мечо Пух и неговите приятели – Зайо, Прасчо, Кенга, Ру, Бухалът, Йори, горски животинчета и приказни цветя.

ЦИКЪЛ „КЛАВИРНИТЕ ВАРИАЦИИ НА В. А. МОЦАРТ“ – ПЪРВИ РЕЦИТАЛ
Ромео Смилков
За събитието
Първи рецитал програма
Вариации за клавир от периода 1766/1778
1.8 (Осем) Вариации по холандска песен от Ch. E.Graff – “Laat ons Juichen Batavieren!”– G dur, KV 24 (1766)
2.7 (Седем) Вариации по холандски химн “Willem van Nassau” – D dur, KV 25 (1766)
3.6 (Шест) Вариации по Финал “Mio caro Adone” от опера на Антонио Салиери “La fiera di Venezia” – G dur, KV 180 (1773)
4.12 (Дванадесет) Вариации по Менует от Концерт за обой и оркестър на Йохан Кристиан Фишер – C dur, KV 179 (1774)
5.12 (Дванадесет) Вариации по Романс “Je suis Lindor” на Antoine-Laurent Baudron от комедията на Бомарше „Севилският бръснар“ – Es dur, KV 354 (1778)


„Вирусът с коронката“
постановка Милена Мавродиева
сценография Валентина Германова
музика Павел Васев
моноспектакъл на Даринка Лесинкина
И така... приказката започва! В шапката на един детектив живее една малка фея, която има вълшебна лупа. С нейна помощ човек може да види същността и на най-малките организми. Точно този вълшебен предмет попада в ръцете на Мартин, който тръгва да търси своята приятелка Мария. Да, светът на микроорганизмите е впечатляващ! Мария от своя страна е наказана от феята да стане мъничка като мравчица, защото преди това се е отнасяла лошо с малките животинки. И точно когато малкото момиче разбира грешките си, а малкото момче е готово да спаси приятелката си... се появява изключително опасния и нахален Вирус с коронката. Той променя света ни и всички много се страхуват от него, обаче... Мартин и Мария знаят как да се пазят от него и да не му позволят да завладее целия свят.
Образователният спектакъл на театър ВЕДНА „Вирусът с коронката“ се реализира с помощта на Програма „Социално ангажирани изкуства“ на Национален фонд „Култура“. Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

КАРМЕН
Времетраене 3:00 Антракти
Изпълнява се на френски език, с български и английски субтитри

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен


ХЕНЗЕЛ И ГРЕТЕЛ
Камерна зала
Изпълнява се на български език.

„Зимен сън“
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

Зимен път
Солист/и
Гергана Русекова
Симеон Златков
Програма
Франц Шуберт - Зимен път

ПЕПЕЛЯШКА
Времетраене 2:45 Антракт 1
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на италиански език, с български и английски субтитри

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

"Лукчо" – спектакъл за деца и възрастни в театър
Спектакъл за възрастни и деца над 7-годишна възраст.
По текстове на Дж. Родари, Бр. Нушич, В. Петров, Р. Киплинг.
Сценарий и режисура – Ваня Борисова;
Сценография – Иван Станимиров Станев;
Участват – Мелин Ердинч, Ахмет Исмаил, Калин Зафиров, Красимир Мичев, Богдан Бухалов.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

"1984 От изолатора 2020"
По "1984" на Джордж Оруел;
Драматизация и режисура – Бойко Илиев; Сценография – Теодор Даскалов;
Участват: Филип Дончев, Йоана Иванова, Цветан Николов, Веселин Калановски, Надя Илиева, Ана-Мария Николаева, Яцек Янков;
Продукция на ДТ „Антон Страшимиров” – Разград.

„Песента на спомените“ – концерти на сопраното Ина Кънчева и пианиста Емануил Иванов
„Песента на спомените“ са първите две събития от богатия календар на тазгодишното издание на фестивал "Културама". Програмата на фестивала ще срещне публиката с множество български и международни артисти от всички сфери на културата и изкуствата. Музикални събития, танцови пърформанси, литературни срещи с млади и утвърдени таланти очакват жителите и гостите на столицата през 2022 г.
Билети за концертите „Песента на спомените“ – на epaygo.bg, на касите на EasyPay и на касата на Софийска градска художествена галерия.
Вторият концерт на сопраното Ина Кънчева и пианиста Емануил Иванов с романтичното име „Песента на спомените“ ще се проведе на 11 февруари в Софийската градска художествена галерия. Той е част от активностите на Национална стипендия „С усилия към звездите“, реализирана с подкрепата на Столична община, и се поставя в рамките на четвъртото издание на фестивал "Културама".
Програмата на „Песента на спомените“ е нова за Ина Кънчева и Емануил Иванов. Двамата изпълнители неслучайно избират да поставят концертите си в контекста на изложбата „Салонът на природата“ в СГХГ, представяща съчетание между поетично-философски и живописни творби. Романтичният репертоар на „Песента на спомените“ включва творби от К. Дебюси, Н. Медтнер и Дж. Мартучи, в които природата е изключително силно представена и изпълнена с метафори и алегории, свързани с човешката душа и нейните емоции. В голямата зала на софийската градска галерия гостите на концертите ще имат възможност да се насладят на пълната синергия между музика, поезия и изобразително изкуство.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Юлиан Рахлин и Найден Тодоров
Найден Тодоров
Солист/и
Юлиан Рахлин
Състав
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Дмитрий Шостакович - Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор оп.77
Паул Хиндемит - Симфония "Матис художникът"

"Пилето, което казва КУ"
Моноспектакъл на Иван Юруков;
Автор – Александър Урумов;
Режисьор – Иван Юруков;
Композитор – Михаил Шишков – баща;
Продукция на ПК “Вагабонти”.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Концерт на Симфониета „София“
Диригент – Свилен Симеонов
Вход с покани.
В програмата:
В. А. Моцарт - Увертюра към операта „Дон Жуан“, Л. ван Бетовен - Симфония №8, Фа мажор оп.93, Й. Брамс – Унгарски танц №1 и №5.
Концертът ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, вход с представяне на зелен сертификат.
http://oki-nadejda.com/

СПЯЩАТА КРАСАВИЦА
Времетраене 2:45 Антракти 1
Голяма зрителна зала

„Песента на спомените“ – концерти на сопраното Ина Кънчева и пианиста Емануил Иванов
„Песента на спомените“ са първите две събития от богатия календар на тазгодишното издание на фестивал "Културама". Програмата на фестивала ще срещне публиката с множество български и международни артисти от всички сфери на културата и изкуствата. Музикални събития, танцови пърформанси, литературни срещи с млади и утвърдени таланти очакват жителите и гостите на столицата през 2022 г.
Билети за концертите „Песента на спомените“ – на epaygo.bg, на касите на EasyPay и на касата на Софийска градска художествена галерия.
Вторият концерт на сопраното Ина Кънчева и пианиста Емануил Иванов с романтичното име „Песента на спомените“ ще се проведе на 11 февруари в Софийската градска художествена галерия. Той е част от активностите на Национална стипендия „С усилия към звездите“, реализирана с подкрепата на Столична община, и се поставя в рамките на четвъртото издание на фестивал "Културама".
Програмата на „Песента на спомените“ е нова за Ина Кънчева и Емануил Иванов. Двамата изпълнители неслучайно избират да поставят концертите си в контекста на изложбата „Салонът на природата“ в СГХГ, представяща съчетание между поетично-философски и живописни творби. Романтичният репертоар на „Песента на спомените“ включва творби от К. Дебюси, Н. Медтнер и Дж. Мартучи, в които природата е изключително силно представена и изпълнена с метафори и алегории, свързани с човешката душа и нейните емоции. В голямата зала на софийската градска галерия гостите на концертите ще имат възможност да се насладят на пълната синергия между музика, поезия и изобразително изкуство.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен


„Хитър Петър“ - спектакъл Театър „Ведна“, по български народни приказки, за деца над 4 години
Участват: Павел Емилов и Мартин Дочев
Музикална среда: Ирина Стоицева и Павел Миланов
Тръгнали Хитър Петър и Настрадин Ходжа великана на борят, че на хората нивите им опустошил... – така започва нашата приказка, разказваме ви я с много настроение, шеги и хитринки.
Ще ви срещнем с гостилничарят, който искал от Хитър Петър за пара́та от гозбите да плаща, с алчният поп Ставри, дето си е наумил цялото село да излъже, а сам пада в капана и големия и страшния великан, когото Хитър Петър надхитрява с едно парче сиренце.
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

СПЯЩАТА КРАСАВИЦА
Времетраене 2:45 Антракти 1
Голяма зрителна зала

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

VI Фемили Сноу Дей – Зимен семеен празник
Огромен интерес предизвиква Зимният семеен празник на Витоша.
Организаторите от „София – Европейска столица на спорта“ и „Мачирски спорт“ ще зарадват отново над 1200 деца и техните родители с много фамилни надпревари, забавни игри, конкурси и викторини в местност Офелиите. Състезания по паралелен слаламо, спускане с шейни и др.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба на Снежана Велинова
В събитието ще участва Джаз формация „София“.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА
Времетраене: 01:00
Камерна зала
Изпълнява се на български език.

Фортисимо – „Уестсайдска история“
Любомир Денев – син
Солист/и
Състав
Национален филхармоничен оркестър


„Отвъд стената”
В представлението понятието „стена“ е метафора за всичко онова, което ни разделя и пречи на искреното общуване помежду ни. „Стената“ е онази невидима и често несъзнавана бариера между мен и различния от мен.
Моменти от живота на две същества, различни едно от друго, всяко потънало в своя изолиран малък свят, прерастват в серия забавни епизоди в анимационен стил, в които жестовият, говоримият и визуалният език на кукления театър се преплитат.
„Отвъд стената” е спектакъл еднакво разбираем, както за глухи, така и за чуващи деца. Той е създаден, за да могат малките зрители, преживявайки го заедно да опитат да общуват свободно и без страх едни с други, да съборят смело стените.
Режисьор и автор на текста: Мила Коларова
Сценограф: Станислава Кръстева
Музика: Надежда Митева
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

Жената от езерото
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на италиански език, с български и английски субтитри

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman



„Ах, ти, мила Ана“
„Ах, ти, мила Ана“ - спектакъл за възрастни .
Спектакълът, сътворен от актрисите Александра Василева и Анна Станчева е за зависимостта от другия. Силната, неосъзната привързаност, стигаща до обсесия, която може да доведе до много крайни действия. Дали, когато човек вече няма зависимост, защото причинителят е отстранен, е свободен или остава в плен на другия в своето съзнание и съществуване завинаги. Чрез майсторски написания криминален сюжет от австрийската авторка Верена Канаан, актрисите изграждат своите образи, като използват много богата палитра от изразни средства. Подзаглавието на пиесата „фуриозо - жадна за игра актриса“ е водещо при създаването на представлението. Терминът „фуриозо“- музикален термин – необуздано, яростно - е приложен във всички компоненти на спектакъла. И така криминалния жанр, темите за рутината, зависимостта, свободата, облечени в хумор и представени фуриозно могат да достигнат до всеки един зрител.
Зала „Елит“, 19:00 ч., ОКИ ДК „Красно село” .
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

"Четирите споразумения"
Представлението е достъпно за незрящи хора и хора с увреден слух.
Режисьор – Цвета Балийска, асистент режисьор – Пламен Петков;
Хореограф – Цветина Матова;
Музика – Рада Михайлова, Цвета Балийска;
Превод от и на жестов език – Силвана Павлова;
Консултант жестов език – Росица Караджова;
Аудиоописание за слепи и незрящи хора – Цветина Матова;
Участват: Авенир Михайлов, Ая Рибарска, Божидар Иванов, Боряна Лачева, Борис Партенов, Валери Михайлов, Емона Соколова, Киара Тодорова, Мария Партенова, Мария Попова, Марин Михайлов, Мартина Занева, Раяна Михайлова, Никол Щериева, Росен Соколов, София Болашъкова, Ясна Тенева.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

Шедьоври на Източноправославната музика
Славил Димитров
Солист/и
Георги Султанов
Състав
Национален филхармоничен хор
За събитието
Произведения от: Ал. Архангелски, Ал. Гречанинов, Д. Христов, И. Дубински, Н. Кедров-баща

„Пер Гюнт” от Хенрик Ибсен в театър „София”
„Пер Гюнт“ от Ибсен е безумна пиеса с крайни до експлозия, до взривяване, до демоничност, състояния на героите. Пиеса за търсене на житейски път, за смисъла на живота, за избора на съдба, за изконната борба на душата.
Пер Гюнт през целия си живот иска да е героят, да побеждава, да е „император с придворни хиляда“.
Тролизмът е неговата философия, а тя е свързана с консуматорския възглед за получаване на незабавно удовлетворение на всички потребности и желания, всичко да става тук и сега. Приспособяването – това вълнува днешния свят.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

"Акустично"
Тематична вечер на Джаз формация „София“ и певицата Яна Чакалска.
Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

Биг бендът на БНР и Вили Стоянов представят Back to the Roots
На 17 февруари от 19.00 ч. в Първо студио на БНР Биг бендът на БНР очаква публиката за концерт Back to the Roots.
Шестото издание на проекта „Биг бенд джаз академия“ – Back to the Roots – представя новата генерация талантливи български джаз музиканти – Николай Костадинов (пиано), Красимир Зафиров (китара), Ивайло Манев (барабани), Александрос Красидис (тенор саксофон) и певиците Яра Ходкевитч - Енев, Сияна Калоянова, Елия Тодорова, Валерия Василенко, Йосифа Стоянова. В тяхно изпълнение заедно с Биг бенда на БНР ще прозвучат класически джаз пиеси и стандарти, аранжирани от Александър Бръзицов.
Изборът на младите инструменталисти и певици е направен със съдействието на виртуозния тромпетист Михаил Йосифов и певицата Вики Алмазиду.
На 17 февруари на диригентския пулт ще застане един от най-изявените джаз музиканти в България – Велислав Стоянов. Виртуозен тромбонист и импровизатор, създател на различни джаз формации, композитор. Вили Стоянов е възпитаник на инструменталния факултет на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, специалност „Цугтромбон“. Свирил е с групите „Инфинити“, „Дърти Пърчис“, „Хиподил“, „Уикеда“, „Каффе“ и други.

Вагнер / Шнитке / Веберн
Симеон Пиронков – син
Солист/и
Борислава Танева
Състав
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Рихард Вагнер - "Зигфрид идилия", симфонична поема за камерен оркестър
Алфред Шнитке - Концерт за пиано и струнен оркестър (1979 г.)
Антон Веберн - Шест пиеси оп.6 за голям оркестър

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman

Концерт на „Симфниета „София“
В програмата:
Антон Аренски – Вариации върху тема от П. И.
Чайковаски, оп. 35
Нино Рота – Концерт за струнни инструменти
Антонин Дворжак – Серенада за духови инструменти, виолончело и контрабас, ре минор, оп.33

ДЪРЖАВЕН ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ФИЛИП КУТЕВ“ | 70 ГОДИНИ | КОНЦЕРТ НАЧАЛОТО
Държавен Фолклорен Ансамбъл "Филип Кутев" празнува 70-тата си годишнина с три концертни спектакъла
На 18 февруари е концертът "НАЧАЛОТО", в който ще чуем и видим музикални и танцови произведения съхранени от раждането на ансамбъла до 1985 г., включително и емблематичната постановка "Тракийска сватба".
Специални гост - изпълнители в юбилейната фолклорна трилогия ще бъдат професионалните ансамбли "Пирин" и "Тракия". Тържествените концерти по повод 70-годишния юбилей на ДФА "Филип Кутев" се провеждат под патронажа на Президента на Република България г-н Румен Радев.

ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН
3:15 с антракт
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на руски език, субтитри на български и английски език

Премиера на спектакъла "Край на играта" в "Сити Марк Арт Център"
„Край на играта“
По текстове на Хулио Кортасар, Хосе де Еспронседа и стари испански романси.
Драматургичен вариант и постановка – Бюрхан Кери
Сценография – Никол Трендафилова;
Баян – Георги Величков;
Фотограф – Кети Райкова;
Участват: Ангела Канева, Дениза Павлова, Елена Траянова, Бюрхан Керим, Георги Величков.
„Край на играта“ е теaтрална поема, която започва един вторник в два часа и осем минути с падането на бележка от влака Сентрал Архентино и завършва в същата минута 13 дена по-късно.
https://www.facebook.com/citymarkartcenter

EXE pres. EPISODE 8 with Boris Brejcha
https://www.facebook.com/events/284763336758278

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Зимно онлайн издание на Master of Art
Фестивалът за документални филми Master of Art, посветени на всички сфери на изкуството, е в навечерието на седмото си издание. В периода от 10 до 28 февруари на платформата Neterra.TV+ ще могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия, включени в Master of Art. Продукциите ще бъдат достъпни онлайн по всяко време от всяка точка на страната. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиерни заглавия и 10 фаворити от предишни издания, станали любими на публиката и журито.
В специалната селекция са включени и филми, наградени в предишни издания на Master of Art.
Пълната селекция от над 30 пълнометражни и късометражни филми от онлайн изданието на Master of Art ще бъде достъпна между 10-и и 28-и февруари на Neterra.TV+ без необходимост от абонамент и за територията на цяла България.
В продажба са три вида пакети - 3 филма за 15 лв., 10 филма за 25 лв. и всички филми за 36 лв., достъпни на: https://neterra.tv/festival/master-of-art-2022.

ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ не е просто отдаване на почит към Йозеф Бойс. В изложбата, която съзнателно откриваме в София 101 години след рождението на художника, няма творби на Бойс, а творби на съвременни български художници, които са били вдъхновени от него или са развили сходни идеи, защото социалните и политически процеси са били кохерентни.
Изложбата излиза от традиционно обособените зали за временни ескпозиции в „Квадрат 500“ и „завладява“ нови пространства, включително и чрез намеси в постоянната експозиция. В рамките на изложбата ще се проведе и съпътстваща програма с прожекции, лекции, пърформанси и турове.
„Искри на въображението. На честотите на Бойс“ е проект на Гьоте-институт България в сътрудничество с Националната галерия, София и Фондация „Изкуство – дела и документи“.

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

НИЕ СМЕ/БЯХМЕ ПРИРОДА | БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА
Изложбата се състои от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. и във всички тях присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“. Във филма „Ние природата“ художничката дава глас на природата, която отправя своите послания към хората, призовавайки за промяна веднъж завинаги в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси, преди да е станало твърде късно. Представена е и инсталацията „Ние сме/бяхме“, която пренася елементи на природата и на светлината директно в галерийното пространство.

Преглед на театралните състави, част от Националния фестивал-конкурс "Утринна звезда"
Преглед на театралните състави, част от Националния фестивал-конкурс "Утринна звезда".
13.00 ч. – "С/ЗВЯРА В ЧОВЕКА", авторско представление на театър "Драмеди" – София
Вдъхновен от приказката "Хубавка и звяра", спектакълът предлага неочаквани сценични решения и завладяващи персонажи. "С/Звяра в човека" е приказка за приемането, любовта и вярата в самите нас. Да погледнем с любов сянката си и да я осветлим!
Сценична версия, драматургия и режисура – Цвета Балийска.
Сценография – Велина Мавродиева.
16.00 ч. – "ЧЕТИРИТЕ СПОРАЗУМЕНИЯ" – театър "Драмеди" – София
Спектакъл по едноименната книга на Дон Мигел Руис, който въплъщава идеите на произведението, използвайки магията на театъра, музиката и танца. Четири прости споразумения ни помагат да се освободим от токсичните мисли, да поемем контрол върху преживяванията си и да не позволяваме външните обстоятелства и мнения да ръководят дните ни. Режисьор – Цвета Балийска.
18.00 ч. – "МИРИАМ" от Лука Дониели – Детско-юношески театър "Мускетарите" към Обединен детски комплекс, Перник
Спектакълът задава големия въпрос за избора на всеки от нас да бъде свободен да избира сам съдбата си.
Режисьор – Иванка Михова.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

„Шапката – някога и сега“
Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Другият дял от експозицията презентира съвременни шапки. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева.
Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея. Мъжките са дело на Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ се намира в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Посещенията се осъществяват в периода 17 февруари – 8 май 2022 г. - със стандартно работно време 10:00 – 18:00 ч.. при спазването на всички актуални противоепидемични мерки.

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

София отбелязва 149 години от гибелта на Васил Левски
„Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи.“
Левски е нашият най-верен ориентир за любовта към България. Защото това е изборът на свободния по дух и мисъл, който превърна идеята за чиста и свята република в национален идеал и мисия.
На 19 февруари отбелязваме 149 години от гибелта на Васил Левски.
От 10:00 ч. до 20:00 ч. почетни часови ще бъдат поставени пред Паметника на Васил Левски в столицата.
От 17:00 ч. в храм „Света София” ще се проведе панихида в памет на йеродякон Игнатий – Васил Левски.
От 18:00 ч. пред Паметника на Васил Левски на бул. „Васил Левски” ще бъде реализирана гвардейска церемония с поднасяне на венци и цветя от гвардейци венценосци.

„Луна 16“ и приносът на българските геолози в изследването на Луната
Как влюбените гледат на луната?
Това всички знаем.
А, как учените гледат на луната?
Може би си помислихте с телескоп?
Елате в музея и ще ви покажем как учените гледат с микроскоп единствената лунна проба в България от космическата станция „Луна 16“.
https://www.facebook.com/earthandman


Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда“
ДК „Искър”, Концертна зала
Вход свободен
Входът в ДК "Искър" за лица над 18 години е срещу представен валиден документ за ваксинация, преболедуване или изследване.
Всички прояви се провеждат при строго спазване на противоепидемичните мерки.

Последното желание
Времетраене 0:50
Камерна зала
Изпълнява са на български език

„Голямото пътешествие на малкото крокодилче”
История за неутолимата детска жажда за нови знания, пътешествия, откривателства и приятелства
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

ДЪРЖАВЕН ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ФИЛИП КУТЕВ“ | 70 ГОДИНИ | КОНЦЕРТ НАЧАЛОТО
Държавен Фолклорен Ансамбъл "Филип Кутев" празнува 70-тата си годишнина с три концертни спектакъла
На 18 февруари е концертът "НАЧАЛОТО", в който ще чуем и видим музикални и танцови произведения съхранени от раждането на ансамбъла до 1985 г., включително и емблематичната постановка "Тракийска сватба".
Специални гост - изпълнители в юбилейната фолклорна трилогия ще бъдат професионалните ансамбли "Пирин" и "Тракия". Тържествените концерти по повод 70-годишния юбилей на ДФА "Филип Кутев" се провеждат под патронажа на Президента на Република България г-н Румен Радев.

ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО
Времетраене 3:20 Антракти 3
Голяма зрителна зала

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ 2021
Експонатите илюстрират развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.
Изложбата може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 16 февруари до 18 септември 2022 г.
Билетна каса на Национален археологически с музей: тел: 02 988 24 06.
Изображение: ФБ на Национален археологически институт с музей – БАН

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya