Виж карта на събитията

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
4.7.2019 – 01.06.2021
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Изложбата ще продължи до края на декември.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Пътят до трапезата
8.7.2020 - 30.9.2021
Изложбата „Пътят до трапезата“ представя поминъците, чрез които храната достига до трапезата на българина. Експозицията включва темите: лов и риболов, събирачество, земеделие, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, търговия, както и начините за обработка и сервиране на храната. „Пътят до трапезата” е в унисон с мисията на Националния етнографски музей да бъде музей на българската културна идентичност, на връзката между миналото и настоящето, собствената и други култури.
Изложбата може да бъде посетена до края на м. септември 2021 година.
За повече информация, моля, посетете сайта на Националния етнографски музей - www.iefem.bas.bg.

Диви пандемии
Националният природонаучен музей при БАН представя новата си експозиция „Диви пандемии“ от 1 ноември 2020 до 31 май 2021
От 10 ноември 2020 г във фоайето на четвъртия етаж на музея посетителите могат да разгледат новата експозиция “Диви пандемии”, посветена на най-актуалната тема в момента, за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни, т. нар. зоонози.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните. За значението на тяхното изучаване може да съдим по факта, че повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред по-известните са чумата, испанският грип, СПИН и COVID-19. Голяма част от болестите по животните не могат да се предадат на хора. С какво обаче зоонозите се отличават? Кои са специфичните механизми за предаване между животните и кои от тях могат да бъдат предавани от човек на човек след първоначалното заразяване, какъвто е случаят с COVID-19. Какви рискове крият те и как можем да намалим щетите, нанесени от тях? С новата си експозиция Националният природонаучен музей при БАН представя възможни отговори на тези въпроси и поглед от различни аспекти към темата.
Заповядайте в напълно обновеното пространство на зала 16, четвъртия етаж на Националния природонаучен музей при БАН, за да разгледате витрините с информационни табла, музейни препарати и 3D макети, илюстриращи темата за зоонозите.
Билети на касата на Националния природонаучен музей при БАН.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
29.10.2020 – 1.06.2021
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Входни билети за посещение. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Временна изложба „Българска археология 2020“
Националният археологически институт с музей представя временната изложба „Българска археология“. Изложбата включва открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон.
Изложбата „Българска археология 2020“ може да бъде посетена в Централна зала на Националния археологически музей от 12 февруари до 02 май 2021 г.

КИНОМАНИЯ
В периода на пандемия НДК, съответно Киномания, и София Филм Фест ще представят общо четири филма. Те трябваше да са премиерно в програмата на Киномания през ноември 2020, след което да бъдат включени в 25-ия София Филм Фест. Поради изместването на Киномания след завършването на мартенското издание на СФФ, филмите отново ще бъдат премиерно представени на Киномания през април, но ще запазят участието си и в програмата на София Филм Фест с прожекциите от Киномания и ще бъдат съвместни за двата фестивала.
„Страх“ ще открие Киномания на 8 април 2021. Филмът на Ивайло Христов заедно с „Късата клечка“ (16 април) на Димитър Петков и „Сцени от живота на една актриса“ (13 април) на Иван Владимиров са включени в програмата „Ново българско кино“ на София Филм Фест.
Четвъртият общ за двата фестивала филми е „Ханът и империята“ – новата версия на един от най-популярните филми в историята на българското кино – „Хан Аспарух“. Филмът на Людмил Стайков участва в специалната юбилейна програма на СФФ – „25“, в която ще бъдат представени емблематични филми на 25 носители на Наградата на София.

Фотографска изложба „Софийски домове“
Фотографската изложба „Софийски домове“ представя 27 архитектурни ценности на София. Заснети в общ план или в детайл, красиви, стилни и достолепни, тези сгради ни припомнят за устременото развитие на София в края на XIX и началото на XX век. На 3 април 1879 г. (22 март по стар стил) по време на Учредителното събрание в Търново, София е определена за столица и за резиденция на Княза. За по-малко от три десетилетия, старата София, с население около 12 000 души, се сдобива с красиви архитектурни ансамбли, великолепни сгради като Военния клуб и Народния театър, електрическо осветление, трамваите и жълтите павета.
Изложбата показва гледната точка на Здравко Петров, автор на книгата „Исторически маршрути: София“ и на уебсайта historicalroutes.bg, които разкриват любопитни факти за архитектурата и историята на най-красивите къщи и публични сгради в нашата столица.

„Красивото лице на София“
Галерия на открито на „Моста на влюбените“ до НДК
Изложбата показва едно различно и красиво лице на София. В изложбата са включени 60 фотоса на жени, част от двуезичната книга „Жените на София/Women of Sofia“. Някои от снимките са специално направени за проекта, а друга част са снимани по улиците на града в последните 5 години. Фотографският проект представя жените на София в тяхната уникалност и различност, с тяхната смелост да устояват себе си.

Изложба “Лицата на Литературен вестник”
На 12 април от 18.00 ч. в Галерия на открито в Градската градина ще бъде открита изложбата “Лицата на ЛВ”. В откриването ще участват Михаил Неделчев, Георги Лозанов, Франческа Земярска, Йоанна Нейкова и Лилия Трифонова.
В изложбата са включени 26 фотографии на значими за вестника автори и приятели - Миглена Николчина, Виргиния Захариева, Георги Господинов, Мирела Иванова, Михаил Неделчев, Владимир Зарев, Дария Карапеткова, Митко Новков, Георги Тенев, Иван Христов, Яница Радева, Тодорка Минева, Александър Байтошев, Калоян Праматаров, както и на редакторите от вестника.
Изложбата ще продължи до 25 април 2021 г.

SYN(es)THESIS
През 2021 г. Къща музей „Панчо Владигеров“ в сътрудничество с НМА „Проф. Панчо Владигеров“, НХА и Софийска филхармония ще представи на столичната аудитория една нова инициатива, обединяваща музикално и визуално изкуство в оригинална и вдъхновена концепция. Публиката ще има възможността да проследи творческите пътешествия на група талантливи млади художници, като едновременно се потопи в музиката на няколко поколения творци. Резултатите ще бъдат поднесени на три специални събития, с участието на изтъкнати наши изпълнители и обединени под знака на стартиращия проект SYN(es)THESIS!
Първият концерт от програмата ще се състои на 10 април в Камерна зала „България” от 19:00 ч. и ще въведе слушателите в същината на идейното пространство на SYN(es)THESIS. Незаменим акцент по време на изпълненията ще бъде прожекцията на картините на 23 студенти по живопис от Националната художествена академия.
Проект SYN(es)THESIS се осъществява с подкрепата на Столична община.

АНДРЕЙ ДАНИЕЛ. МЕЖДУ ДВЕ ЕПОХИ
Софийска градска художествена галерия представя изложбата „Андрей Даниел Между две епохи“
3 април – 13 юни 2021 г.
Андрей Даниел е една от водещите фигури в изкуството, тласкащи напред българската живопис от края на 20 и началото на 21 век. Настоящата изложба и придружаващият я албум са резултат от направеното проучване и събирателство на произведенията на художника, пръснати по държавните и частни колекции из цялата страна и в чужбина.
От издирените и описани в изданието повече от 500 живописни творби посетителите ще могат да видят над 160 от тях разположени на двата етажа на галерията. Включени са някои от най-ранните му творчески прояви, творби от 80-те години, които са получавали различни награди и такива, които близо 30 години не са били показвани пред столичната публика, както и произведения от емблематични цикли и значими теми за цялостното творчество на Андрей Даниел, определящи мястото му сред най- изтъкнатите български художници от последните четири десетилетия.

Френския филмов фестивал в рамките на „Киномания“
Програмата на фестивала включва общо 11 филма. Рубриката „Филмите на годината“ показва 5 заглавия от 2020 г.:„Вила Каприз“ на Бернар Стора, „Неочакван триумф“ на Еманюел Куркол, „Дьо Гол“ на Габриел льо Бомен, „Сбогом, глупаци“ на Албер Дюпонтел и „Парфюмите“ на Грегори Манье. Среща с креативността и многообразието на френското кино. В София прожекциите на филмите ще бъдат в кината "Славейков", "Люмиер", G8, "Одеон", Euro Cinema, Дом на киното и "Влайкова".

„ЛЮБОВТА КЪМ ОТЕЧЕСТВОТО ПРЕВЪЗХОЖДА ВСИЧКИТЕ СВЕТОВНИ ДОБРИНИ“
Галерия на открито в Градската градина Изложбата е организирана от Държавна агенция „Архиви“ в партньорство с Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и с подкрепата на Столична община. Представените документи са подбрани от Националния архивен фонд и представят живота и делото на Георги Раковски като революционер, поет, публицист, енциклопедист, филолог и идеолог на българското националноосвободително движение. Публиката ще може да се запознае с негови ръкописи, биографични бележки, публицистично наследство, кореспонденция, снимки, гравюри и други архивни документи. Заглавието е цитат на самия Георги Раковски от неговото „Житие“. Акценти на изложбата са любопитни епизоди от бележника на Раковски като войвода, плановете му за освобождение на българите, редки фотографии и други.

„Колекция Живопис (1944 – 1989)"
Експозицията е част от изложбената програма на „Музейната сбирка“ на Националната художествена академия, в рамките на която периодично се излагат отделните й колекции. В изложбата са представени живописни учебни етюди на възпитаници на Художествената академия в периода от средата на 40-те до края на 80-те години на миналия век, голяма част от които непоказвани и непубликувани до този момент.
Експозицията се придружава с печатно издание. Настоящият каталог „Колекция Живопис (1944 – 1989) Музейна сбирка на Национална художествена академия“ представлява шестото издание от научната поредица на музейната колекция. Включеният в него материал представя прецизно подбрана селекция от различни по характер живописни произведения (учебни задачи и творби на свободна тематика), основно на възпитаници и преподаватели на Националната художествена академия.

„Георги Ст. Раковски и софийските възрожденци“
Най-новата временна изложба на Регионалния исторически музей – София отдава почит на личността и делото на Георги Раковски. Разказва за разностранните му интереси и професионална дейност.
Експонати от особен интерес в изложбата са два оригинала от книгите на Раковски, собственост на Регионалния исторически музей – София, както и оръжие от епохата.
Изложбата се намира в подкуполното пространство в сградата на пл. „Бански“ 1. Достъпна е за разглеждане в периода 13 април – 31 май 2021 г. Посещенията се осъществяват при спазването на всички противоепидемични мерки.
Временната експозиция се реализира с партньорството на Софийската градска художествена галерия и Националния литературен музей. В изложбата са използвани архивни фотографии и документи от Българския исторически архив на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”.

Изложба „Пейзажи и натюрморти” – Борислав Борисов
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село”
Вход свободен

Велошествие, крос и спортен празник
"София – Европейска столица на спорта", Столична община и Центърът за градска мобилност ви канят на традиционното Велошествие и атлетически крос под мотото „За по-чист въздух“.
На 18 април, неделя може да се включете или просто да приветствате стотиците колоездачи и бегачи позелените улици и булеварди на града.
Ще участват спортните легенди - Йордан Йовчев, Евгения Раданова, Ренета Камберова, четирите талантливи момичета - лица на „София – евростолица на спорта“ Християна Тодорова, Александра Фейгин, Йоана Илиева, Катрин Маноилова и много други.
Сборният пункт е след 10 ч., а колоритното шествие тръгва точно в 11 от Народно събрание по маршрут до Южния парк.
Седмица преди Цветница нека заедно покажем как нашата столица може да бъде още по-цветна, спортна и чиста.
18 април, неделя, 11 ч. от Народно събрание.

ГИДОН КРЕМЕР И НАЙДЕН ТОДОРОВ
Солист/и
Гидон Кремер
Състав Национален филхармоничен оркестър
Програма
Роберт Шуман - Концерт за цигулка и оркестър в ла минор, оп. 129
Волфганг Амадеус Моцарт - Симфония №29 в ла мажор K. 201/186a

ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО
Балет от Пьотър Илич Чайковски - Международен ден на балета
3:20 без антракт
Голяма зрителна зала

ЧОВЕШКИЯТ ГЛАС / КИНОМАНИЯ
„Човешкият глас” е 30-минутен филм, базиран на едноименната пиеса на Жан Кокто, който беше представен за първи път на фестивала във Венеция тази година и получи възторжени отзиви от критиката, която го определи като „завладяващ”, „изключителен” и „магнетичен”.
Главната роля е поверена на прекрасната Тилда Суинтън, която бе отличена на фестивала във Венеция през септември със „Златен лъв” за цялостно творчество.

„Книжни сладкодумки”
Светът на книгите е тъй голям. Знанието е цяла Вселена. Героите Коко и Ели с много чар и импровизации, с куклени етюди повеждат малкия зрител в чудния свят на литературата. Децата научават, че с букви не само могат да пишат, но и да рисуват. Научават как да отговарят на гатанки с фигури от танграм и как да разказват поговорки с подреждане на пъзел. А с куклите направени от хартия – оригами, децата се запознават с басните. С импровизираните кукли от заобикалящи ни предмети разказват приказката „Дядо вади ряпа”. Спектакълът завършва с игра по най – любимите детски песни.
Зала „Елит“, 17:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети

Сянката на шпионина / Киномания
Шпионинът от епохата на Студената война Гревил Уин и руският му източник се опитват да сложат край на Карибската криза от началото на 60-те години, довела света до ръба на Трета световна война.
С участието на: Бенедикт Къмбърбач, Мераб Нинидзе
Режисьор: Доминик Кук.

„Машините са кучки“
"МАШИНИТЕ СА КУЧКИ"- ПРЕМИЕРА
Пиесата „Машините са кучки“, по идея на Иво Стаменов ОттО и текст на Здрава Каменова и Гергана Димитрова, ни среща с Герда, която точно днес е решила да поеме на път към съдбовно важна среща. Маршрутът е неясен, но Здрава Каменова и Александър Митрев ще ни преведат през няколко динамични, смешни и малко криволичещи часове от нейния живот, в които основна компания ѝ правят един GPS, един телефон и една кола.
Проектът е реализиран с подкрепата на Програма "Култура" на Столична община и Национален фонд „Култура“.
18.04.2021 г. от 19:30 ч. и 28.04.2021 от 19:30 ч. в Сити Марк Арт Център