Slider

Календар на събитията


Flat View
See by year
Monthly View
See by month
Weekly View
See by week
Daily View
See Today
Search
Търси

Фестивали и чествания

петък 21 март 2025
17 март 2025 - 23 март 2025
Март 2025
04.03.2025 - 06.04.2025

13. Международен фотофестивал биенале "Фодар"

13-ото издание на Международния фотофестивал биенале "Фодар" ще се проведе от 4 март до 6 април в залите на Национална галерия – Двореца под мотото "Фотографската реалност". Тази година се отбелязват 25 години от създаването на фестивала.
https://www.facebook.com/events/601094266058543?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D
Програма:
4 март, 18.00 ч. – Откриване на експозицията, включваща селектираните творби и ообявяване на носителите на наградите;
11 март, 18.00 ч. – Семинар на тема "Фотографската реалност". В семинара ще вземат участие експерти в областта на хуманитарните науки и визуалните изкуства от СУ "Св. Климент Охридски", НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", НБУ и др., представители на галерии и организации с предмет на дейност визуални изкуства, студенти, фотолюбители и утвърдени визуални артисти;
16 март, 13.00 ч. – Тур в изложбата.
Фестивалът "Фодар" се реализира с финансовата подкрепа на Програма "Култура" на Столичната община.
Фестивали и чествания
10.03.2025 - 31.03.2025

Столична програма "Култура": С дигиталната игра MiMU в Националния археологически музей исторически обекти оживяват в детското въображение

Дигиталната игра MiMU - https://mimu.app/ стартира в Националния археологически музей на 1 март. Тя е реализирана в рамките на проект "Опознай културното наследство на София чрез игра", финансиран от Столичната община по програма "Култура".
Дигиталната игра MiMU предизвика всеки, който обича загадки, музеи и активни преживявания.
Образователната игра за деца и родители има за цел да събуди интереса им към културни обекти чрез забавни посещения на българските музеи и галерии. Свързвайки технологиите с културното наследство, MiMU предлага иновативен поглед към научната информация, превръщайки я в достъпна и интригуваща игра за малките посетители. Утвърден в световните музеи и културни центрове, методът "учене чрез преживяване" има дълготраен ефект върху деца и възрастни. Вложен в дигиталната игра, той насърчава нов поглед към музейните експонати. Потребителите на MiMU ще получат възможност да намерят, опознаят и споделят различни културни забележителности в града, както и да решат разнообразни загадки, свързани с тях.
Откривателите ще печелят точки и трупат своя лична колекция от предмети като награда за своята наблюдателност и ентусиазъм.
"MiMU предлага едно вълнуващо семейно приключение в града. Среща с нашата история, разкриване на загадки и разбира се – знания, които да обогатят представата за София. Играта предлага истинско преживяване в музеи и галерии, превръщайки ги в главни герои – на историята и детското въображение.“, споделя Весела Герчева от екипа на MiMU.
Изграден от специалисти по музейно дело и гейм дизайнери, екипът на MiMU създава образователната дигитална игра с убеждението, че всеки български музей притежава своите съкровища, които чакат да бъдат открити.
Фестивали и чествания
13.03.2025 - 31.03.2025

29. Международен филмов фестивал "София Филм Фест"

От 13 до 31 март ще се проведе 29-ото издание на Международния филмов фестивал "София Филм Фест". Фестивалът се организира от "Арт Фест" под патронажа и с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития, с подкрепата на Министерство на културата на Република България, Изпълнителна агенция "Национален филмов център" и програма "Творческа Европа" МЕДИА на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Официалното откриване е на 13 март в Зала 1 на НДК с най-новия филм на режисьора Светослав Овчаров "Залог". В главните роли на историческата драма са Асен Блатечки, Захари Бахаров и румънската актриса Офелия Попии. Участват още Деян Донков, Иван Савов, Стефан Мавродиев и др. Филмът е копродукция на България и Румъния с подкрепата на Национален филмов център.
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино. В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60. Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са съфинансирани от ИА "Национален филмов център". Освен специализираните национални фестивали за игрално ("Златната роза") или неигрално кино ("Златен ритон"), "София Филм Фест" почти от самото си създаване поставя като свой приоритет представянето на българското кино в международен контекст, както и промотирането му пред света чрез професионалното събитие "София Мийтингс".
Едно от емблематичните имена в българското кино – актьорът Йосиф Сърчаджиев ще получи "Наградата на София" на Столичната община за приноса си към седмото изкуство. Плакетът е дело на скулптора Георги Чапкънов – Чапа. "Наградата на София" ще бъде връчена и на легендарния хърватски режисьор Райко Гърлич, който ще бъде един от специалните гости на фестивала. Той ще представи няколко от най-значимите си творби, както и най-новия си филм „Всичко си има край“, копродукция между Хърватия, България, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Турция, с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Райко Гърлич ще изнесе и майсторски клас в рамките на София Мийтингс.
Международното жури ще определи "Голямата награда" в конкурса за първи или втори игрален филм "София – град на киното", осигурена от Столичната община. Програмата включва 12 филма и за първи път три от тях са български.
Балканският конкурс включва 12 от най-успешните филми от региона. Филмът "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов ще бъде представен като българското предложение в конкурса. "Триумф"/Triumph е черна комедия, вдъхновена от една от големите загадки на миналия век – дупката в село Царичина. След падането на комунизма в началото на 90-те години работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт. Мария Бакалова влиза в ролята на Слава – момиче, което се оказва случайно на мястото на събитията и ненадейно е въвлечено в секретната военна операция. "Триумф" бе включен в топ 10 на най-добрите филми в програмата на филмовия фестивал в Торонто според списание Rolling Stone. Това е първият продуцентски проект на номинираната за "Оскар" Мария Бакалова и Юлиан Костов, а двамата са част и от актьорския състав. В него участват още Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Станислав Ганчев, Иван Савов и Иван Бърнев. В екипа на филма е номинираният за "Оскар" монтажист Йоргос Мавропсаридис, познат с работата си по "Фаворитката" и "Клети създания" на Йоргос Лантимос. Конкурсът за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури, включващо режисьорите Константин Божанов, Радостина Нейкова и Орлин Милчев, носител на наградата през 2024 г. За шеста поредна година наградата на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична премия и 8 000 евро в постпродукционни услуги) се осигурява от "Доли медиястудио". Селектираните филми са: Глава 6 (Chapter 6), режисьор Ивайло Минов, 20 мин. Градинарят на бурените (The Weed's Gardener), режисьор Ася Кованова, 12 мин. До теб (Dear You), режисьор Таня Божинова, 8 мин. Ехо (Echo), режисьор Ангел Радев, 29 мин. Никол (Nicole), режисьор Елена Тончева, 23 мин. Потомство (Posterity), режисьор Емил Александров, 20 мин. Спиралата между звука и тишината (The Spiral Between Sound and Silence), режисьор Кристина Георгиева, 20 мин. Тиня (Silt), режисьор Катя Симеонова, 23 мин. Това, което остава (What Stays After), режисьор Димитрис Георгиев, 20 мин. Тъмна стая (Dark Room), режисьор Юлиан Рачев, 11 мин. Хавай (Hawaii), режисьор Радослав Камбуров, 13 мин. Metamorphosis, България-Италия, режисьори Томазо Мазарини и Веселин Неделчев, 20 мин.
22-рото издание на "София Мийтингс" ще се проведе между 19 и 30 март 2025 г. Професионалното събитие е признато от световната филмова индустрия и си партнира с най-значимите форуми в света като Cannes Marche/Producers Network, CineMart, Locarno Pro, SanSebastian Industry, Film Independence, EAVE, ACE, Crossroads, Europa Distribution, CICAE, MIDPOINT, MFI, Europa Cinemas, Europa Distribution и много други. "София Мийтингс" представя проекти за игрални филми и ТВ сериали пред професионална публика от опитни продуценти, инвеститори, сейлс агенции и разпространители, от една страна, и филми, които са в процес на завършване, от друга – пред сейлс агенти, дистрибутори и селекционери от водещи световни форуми.
Фестивали и чествания
15.03.2025 - 15.04.2025

Международeн филмов фестивал "София Филм Фест": Онлайн издание на Neterra.TV+

От 15 март до 15 април Международният филмов фестивал "София Филм Фест" ще има онлайн издание в Neterra.TV+. Зрителите от цялата страна ще могат да се включат в киносъбитието на годината от уюта на своя дом и на удобно за тях устройство. Те ще имат възможност да гледат интригуващи световни филми – носители на награди и номинации от престижни филмови фестивали. Най-награждаваните заглавия от фестивалното кино през 2024 г. ще бъдат достъпни за гледане в Neterra.TV+ в 48-часов прозорец. На 22 и 23 март зрителите ще могат да гледат "Диаманти" и "Затворници в Бордо" онлайн в платформата. Филмът, спечелил Голямата награда в Кан през 2024 г. – "Всичко, което виждаме в светлина", заедно с "Арманд" и "Кьолн 75", ще бъдат достъпни онлайн на 29 и 30 март.
Едно от най-атрактивните заглавия в онлайн селекцията на "София Филм Фест" е тазгодишният носител на "Оскар" за най-добра пълнометажна анимация – "Потоп". Този филм разказва за свят без хора, в който една изключително упорита котка оцелява след голямо наводнение. "Потоп" ще бъде достъпен онлайн за кратко в Neterra.TV+ – само на 5 и 6 април 2025 г. "Безсрамните" на Константин Божанов също ще бъде част от онлайн програмата. Филмът бе част от официалната селекция на миналогодишното издание на кинофестивала в Кан, а изпълнителката на главната роля – Анасуя Сенгупта – спечели наградата за най-добра актриса в секция "Особен поглед".
За поредна година програмата ще включва селекцията "Последен шанс", в която ще могат да се гледат хитови творби на интригуващи киномайстори. Сред тях са "Минамата" с Джони Деп, "Щастливият Лазаро" на Аличе Рорвахер с Адриано Тардиоло, "Берлин Александерплац" и още много заслужаващи внимание филми.
Фестивали и чествания
22.03.2025

МАГАТА Фест: Столична община кани софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани

С нова инициатива Столичната община кани софиянци да разчистят своите мазета, гаражи и тавани и да предадат отпадъците разделно. Пилотното издание на събитието – МаГаТа Фест (от първите срички на мазета, гаражи и тавани) ще се проведе на 22 март в район "Нови Искър".
Инициативата е част от системните усилия на екипа на Васил Терзиев да подобри управлението на отпадъците, за да бъде София по-чист и приветлив град. Целта е общината да улесни гражданите при разделното предаване на различни масови отпадъци, които имат специален режим на събиране, да подобри събираемостта и да повиши информираността за значимостта на разделянето на отпадъците. Пилотното издание на МАГАТА Фест ще се състои на 22 март (събота) от 10:00 до 14:00 часа до пазара на ул. “Чавдар Войвода” в гр. Нови Искър, кв. “Курило”.
По време на събитието Столичната община ще обособи пунктове за разделно събиране на:
● Едрогабаритни отпадъци
● Опасни отпадъци от домакинствата – стари лекарства и живачни термометри, излезли от употреба бои, лакове и химикали, почистващи препарати и опаковките от тях
● Отпадъци от опаковки от метал, хартия и пластмаса
● Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване
● Негодни за употреба батерии и акумулатори
● Отпадъци от обувки и текстил
● Излезли от употреба автомобилни гуми.
По време на събитието ще бъдат раздадени и съдове за компост на домакинствата от район "Нови Искър", които са заявили предварително интерес.
Концепцията за разделяне на отпадъците при източника е ключова за кръговата икономика и за това улиците, кварталите и градовете ни да бъдат по-чисти. Затова и усилията за устойчиво управление на отпадъците на Столична община са фокусирани върху създаване на условия за разделно събиране и насърчаване на столичани да се възползват от тях.
Фестивали и чествания
22.03.2025

Програма "Активни читалища": Първи концерт от проект "Тротоара: Звук и бъдеще"

площад пред Народно читалище "Васил Левски 1926" – кв."Горубляне"
Първи концерт от проект "Тротоара: Звук и бъдеще" на Народно читалище "Тротоара 2020", реализиран с финансовата подкрепа на програма "Активни читалища" на Столичната община. Сцената събира млади и вдъхновени изпълнители, които ще покажат своята страст към музиката и изкуството.
Участват:
- Вокална група "Весели гласчета"
- Школа по пиано
- Севастияна Николова
- Рок група Trip Sitters
Фестивали и чествания
23.03.2025
Фестивали и чествания
24.03.2025 - 30.06.2025

Столична програма "Култура": Проект "Люлин на младите" на Народно читалище "Тротоара 2020"

район "Люлин"
Проектът "Люлин на младите", инициатива на Народно читалище "Тротоара 2020", е насочен към активиране и обединяване на младежите от район "Люлин". Чрез театрални постановки, рап академия, социални танци, фотографски изложби, подкасти и други творчески дейности, проектът цели да развие културните, социалните и творческите компетенции на младите хора.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма "Култура".
Дейности по проекта:
Театрална постановка: Учениците ще е включат в училищния театрален фестивал с изработка на декори и логистична помощ за постановките в училищата.
Рап академия с Валентин Хаджиев: Уъркшопи за писане на текстове, създаване на песни и сценично поведение.
Социални танци от Abayomi Dance Studio: Танцови работилници, латино танци, уроци и видеа за социални мрежи.
Проекти по гражданско образование: Дейности за развитие на критическо мислене и социална ангажираност.
Създаване на подкаст: Поредицата "Люлин на младите" разглежда културни и социални теми, интересни за младите хора.
Обучение по авторско право: Лекции, адаптирани за гимназиални ученици, с участието на "Музикаутор".
Фотографска изложба "Люлин вчера и днес": Връзка между миналото и настоящето на района чрез снимки.
Концерти на открито: Изпълнения в училищни дворове и обществени пространства.
Управление на социални профили: Активност в Instagram (@lyulin.na.mladite и @trap.trotoara) и TikTok за популяризиране на инициативата.
Фестивали и чествания
25.03.2025

"Европейски музикален фестивал": Клавирен рецитал на младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов

Младите български пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов ще изнесат съвместен клавирен рецитал на 25 март от 18.30 ч. в залата на Полския институт в София (ул. "Веслец" №12). Дебютната изява е част от програмата на "Европейски музикален фестивал", който се организира от Cantus Firmus с финансовата подкрепа на Столичната община в Календара на културните събития на София.
Ангел Ялъчков и Николай Маринов извоюваха възможността да участват във форума като лауреати от третото издание на Националния конкурс за млади инструменталисти "Кантус Фирмус" през 2023 г., където си разделиха първата награда в своята възрастова категория. В момента те са студенти в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" от класа на проф. Борислава Танева.
"Това са две от най-перспективните имена от поколението на около 20-годишните пианисти. Общото между тях е голямата им работоспособност и умение да се справят с всички задачи с чест и достойнство", споделя за своите ученици проф. Танева.
Програмата на събитието включва музика от Ф. Лист, С. Прокофиев, П. Владигеров, Й. С. Бах/Ф. Бузони, както и от полските композитори Карол Шимановски и Фредерик Шопен. Творбите, поставящи богатство от технически и интерпретаторски предизвикателства, са част от любимия репертоар на младите пианисти. Рециталът се реализира в партньорство с Полския институт в София, а входът е свободен.
Програма на концерта:
Ф. Лист – Концертен етюд "Un Sospiro"
К. Шимановски – из 9 Прелюда оп.1 (№1 – 3)
С. Прокофиев – Соната No.1, фа минор
П. Владигеров – Приказка и Балкански танц оп.46
Изпълнява Ангел Ялъчков
Й. С. Бах/Ф. Бузони № Шакона из Партита No.2 за цигулка в ре минор
Фр. Шопен No. Балада №3, оп.47
Изпълнява Николай Маринов
Фестивали и чествания
29.03.2025

София филм фест 2025 г. | „Всичко си има край“, Хърватия-България- Сърбия-Северна Македония-Черна гора-Босна и Херцеговина-Турция, 2024, 89 мин, цветен

режисьор: Райко Гърлич
оператор: Бранко Линта
музика: Дуке Бояджиев
с участието на: Йелена Джокич, Живко Аночич, Ксения Маринкович, Борис Исакович, Емир Хаджихафизбегович
продуцент: Иван Малоча
копродуценти: Стефан Китанов, Уликс Фехмиу, Иван Джурович, Елена Станишева, Славен Кнезович, Емир Кюлял Казневи, Майк Дауни
Успешният адвокат от Загреб Макс Пинтер оправдава клиента си, богатият и влиятелен Динко Хорват, по обвинение в убийство на двама от неговите работници.
На партито пияният Макс казва на Динко, че хладнокръвно е убил работниците, които просто са дошли да си поискат заплатите. Сблъсъкът с една от най-влиятелните фигури в обществото ще направи Макс нежелан. Той ще изгуби съдружника и клиентите си, жена му ще го напусне… С помощта на Нина, неговата любов от студентските години, Макс замисля план за отмъщение. От друга страна, в тази история всички са свързани и никой не е невинен.
Зала 1, 19:00 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети: деца, студенти и пенсионери - 12 лв., възрастни - 14 лв.
Фестивали и чествания